Chyba nie ma lepszej nagrody dla laureatów konkursu literackiego, niż książki. Osoby, które na co dzień pracują z literaturą z pewnością docenią bogactwo języka, przekrojowy rys historyczny wybranego gatunku literatury albo biografię znanego pisarza. Choć znalezienie wartościowego opracowania nie należy do najłatwiejszych, na rynku odnajdziemy kilka pozycji wartych polecenia.

Odpocznijmy w Cieniu Białego Drzewa, czyli ewolucja fantastyki

Jednym z najlepszych kompendiów dotyczących gatunku fantastycznego jest opracowanie Tomasza Majkowskiego “W cieniu Białego Drzewa. Powieść fantasy w XX wieku”. Monografia wydana przez Uniwersytet Jagielloński w sposób kompleksowy opisuje ewolucję tego gatunku literatury. Autor na kilku przykładach, m. in. dziełach J. R. R. Tolkiena pokazuje, mechanizmy, odniesienia i prawidła, które zostały wykorzystane do kreacji świata przedstawionego.

Tomasz Majkowski w swoim dziele w sposób wyraźny rozdziela poszczególne podgatunki fantastyki, a także prognozuje rozwój tego nurtu. Oczywiście tytułowe Białe Drzewo, to Białe Drzewo Gondoru, z którym Autor utożsamia powolne umieranie gatunku fantastyki w literaturze.

Wywody Autora poparte są przykładami z literatury przedmiotu oraz imponującą bibliografią.

Dystopijna przyszłość ludzkości – ”Cyberpunk 1982 – 2020“

Szukając książek na nagrody, warto także zwrócić uwagę na opracowanie Michała Wojtasa poświęcona zgoła innemu gatunkowi literackiemu – cyberpunkowi. Autor dociera do korzeni gatunku, a także wskazuje na genezę poszczególnych pomysłów. Choć nie stroni on od odwoływania się do innych mediów, jak gry komputerowe czy filmy, chętnie sięga także do klasyki gatunku z lat 50. Zwraca także uwagę, że wiele z przedstawionych wtedy pomysłów już się ziściło i otacza nas na co dzień, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Dla miłośników literatury science fiction oraz fantasy z pewnością jest to pozycja, którą warto postawić na półce.

Śladami horroru – ”H.P. Lovecraft. Biografia”

Innym pomysłem jest sięgnięcie do biografii jednego z mistrzów nadnaturalnego horroru. H. P. Lovecraft, twórca mitów poświęconych Wielkim Przedwiecznym stworzył świat, który żyje do dzisiaj. Skąd pochodził ten płodny umysł? Co legło u podstaw tak dopracowanej mitologii? Na te wszystkie pytania odnajdziemy odpowiedź w książce wydanej nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Opracowanie, będące owocem ponad dwudziestoletniej pracy badacza i literaturoznawcy S. T. Joshiego uznana jest powszechnie za jedną z najlepszych biografii wszechczasów.

Wybierając książki na nagrody (http://www.taniaksiazka.pl/t/ksiazki-na-nagrody-szkolne) w konkursie literackim starajmy się przede wszystkim poruszyć wyobraźnię laureatów. Wymienione pozycje stanowią doskonały bodziec do dalszego rozwoju umiejętności i sięgnięcia tam, gdzie sięgali jedynie najlepsi.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com