Książki to najlepsze z możliwych (tak zwanych drobnych) prezentów czy upominków (podobnie jak książki na nagrody). Czasem pozostają jako pamiątki na długie lata. Czasem w momencie otrzymania książka wydaje się nietrafiona tematycznie, ale po jakimś czasie okazuje się idealnie wpasowana w dany moment czy w nowe zainteresowania. Jedni lubią ich kolekcjonowanie i tworzenie domowych biblioteczek, inni wyznają zasadę, że książkę po przeczytaniu trzeba komuś oddać, aby “żyła” dalej. Jakiej opcji by nie przyjąć, co do zasady jest to dar pożądany.

Cechy książki przeznaczonej na nagrodę

Niewątpliwie jednak książki na nagrody szkolne (czy konkursowe) w większości domów będą przechowywane jako pamiątki. W związku z tym, najpraktyczniejsze w takim przypadku (i zarazem najtrwalsze) są książki w twardej oprawie. Choć trzeba przyznać, że niektórzy praktycy (zwłaszcza dużo czytające tak zwane “książkowe mole”) nie lubią takich egzemplarzy, bo według nich są właśnie mało praktyczne. Mają bowiem nieco cięższą wagę, przez co, chcąc ją zabrać w podróż, dodają dodatkowych gramów często i tak ciężkiej torbie. Poza tym nie są uważane za zbyt wygodne dla czytelnika do trzymania. Niemniej prawdziwy książkowy koneser doceni każdą wersję. Można to jednak wziąć pod uwagę, jeśli ma się nieco wiedzy o upodobaniach odbiorcy takiej nagrody. Kolejną kwestią (chyba ważniejszą) jest dobór tematyki do osoby takiego odbiorcy – zwłaszcza pod względem wiekowym. Wszak to nagroda, więc dobrze jest trafić w jej gust i zainteresowania. Jeśli natomiast zakres nagrody jest bardzo szeroki i konieczna jest neutralność, to zdecydowanie poleca się wybór odpowiednio neutralnych książek. Do takich natomiast można zaliczyć:

  • książki kulinarne (wbrew pozorom nie muszą być skierowane do osób stricte związanych z branżą “kuchenną”),
  • różnego rodzaju słowniki i encyklopedie lub książki encyklopedyczne (bardzo praktyczne i przydatne – mimo zasobów Internetu),
  • książki podróżnicze,
  • książki biograficzne (często bogate w ciekawostki o znanych postaciach).

Są to tylko przykłady, ponieważ możliwości jest bardzo wiele.

Przykładowe tytuły

Tytułów przykładowych interesujących książek, które mogą być przeznaczone na nagrody jest całe mnóstwo. W kategorii książki na nagrody dobrze sprawdzają się popularne i typowo polskie lektury, takie jak:

  • Trylogia Sienkiewicza (w całości albo odrębnie: “Ogniem i mieczem”, “Pan Wołodyjowski” i  “Potop”),
  • “Pan Tadeusz” Mickiewicza,
  • “W pustyni i w puszczy” Sienkiewicza,
  • pozycje “Wybór wierszy” lub “Wybór poezji” Gałczyńskiego, Słowackiego, Norwida, Leśmiana czy Mickiewicza.

Bardzo ciekawe i znajdujące uznanie nagrody stanowią również książki biograficzne znanych poetów, jak: Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Cyprian Kamil Norwid, Juliusz Słowacki.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com